Stanisław Nawrocki


snawrockiStanisław NAWROCKI,
por. mar. – syn powstańca wielkopolskiego Jana Kantego Nawrockiego i Michaliny z d. Poplewska. Urodził się 5 listopada 1895 roku w Krotoszynie. Pochodził z rodziny o wielkich tradycjach patriotycznych.
Młodszy brat kpt. Władysława Nawrockiego, kawalera Virtuti Militari, zamordowanego przez Rosjan (NKWD) w Katyniu.
Stanisław Nawrocki ukończył Gimnazjum w 1913 roku. Zgodnie z tradycją rodzinną (pradziadek Kazimierz, stryj Jan Nepomucen oraz dziadek Franciszek Nawrocki (Jakub Nawrot) byli powstańcami, dwaj bracia byli żołnierzami) od najmłodszych lat bardzo interesował się wojskiem.

W latach 1916 – 1918 wcielony został przez zaborców do Armii Pruskiej, biorąc udział w I wojnie światowej. Następnie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, natychmiast zgłosił się do Wojska Polskiego. W 1919 roku bierze udział w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, operując w rejonie krotoszyńsko – zdunowskim. Brał aktywny udział w wyzwalaniu Krotoszyna w dniu 1 stycznia 1919 roku i działał w ramach drużyn bojowych Straży Ludowej, dowodzonych m.in. przez Mieczysława Kończaka, oraz jego brata Władysława i Ludwika Zielezińskiego. Brał też udział w zaciekłych walkach o Borownicę i Chachalnię oraz w potyczkach koło Perzyc i Krotoszyna, wykazując się wyjatkowym męstwem. Miał dobry wpływ na druhów z drużyny, szczególnie w trudnych sytuacjach potrafił im dodać ducha bojowego i rozbawić humorem.
Po zakończeniu działań powstańczych rozpoczął służbę jako kanonier w 3 baonie 66 Kaszubskiego Pułku  Piechoty, z którym w 1920 roku wyruszył na front wojny polsko – rosyjskiej. W trakcie działań wojennych wyróżnił się wyjątkową odwagą i wytrwałością, o czym świadczą pochwały oraz wniosek przełożonych o nadanie Krzyża Walecznych (r-z DP z 11. 08. 1920r.). W wojnie polsko – rosyjskiej 1920 roku Stanisław pełnił funkcje kanoniera telefonisty i obserwatora.
Wtedy to w okolicach niewielkiej wsi Ulma na Białorusi, w walkach pozycyjnych, będąc na stanowisku obserwatora, pod bardzo silnym ogniem artyleryjskim nieprzyjaciela nie przerwał łączności z baterią własnego oddziału, umożliwiając przegrupowanie własnych wojsk z niewielkimi stratami własnymi (ks. garn. t. I, L 12/2 – kopia w posiadaniu bratanicy Marii Nawrockiej z Olsztyna). Za to otrzymał awans do stopnia kaprala oraz skierowano wniosek o odznaczenie. Stanisław Nawrocki w wolnych chwilach był też aktorem amatorskiego teatru w Krotoszynie. Był duszą towarzystwa.
W 1924 roku ukończył Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Toruniu i zamieszkał w Bydgoszczy, a od 1925 roku rozpoczął służbę w jednym z oddziałów kwatermistrzowskich Flotylli Pińskiej w Brześciu n. Bugiem. W 1927 roku otrzymał awans do stopnia porucznika marynarki, a w 1928 roku otrzymuje stanowisko oficera gospodarczego oddziału w Brześciu nad Bugiem.
Ginie tragicznie 14 stycznia 1932 roku – w dzień po ogłoszeniu wyroków w tzw. procesie brzeskim oraz po licznych w tym czasie kontrolach oraz presji w Wojsku Polskim. W Brześciu nad Bugiem, gdzie więziono ówczesną opozycję z Wojciechem Korfantym na czele pracował Stanisław i wszystkie działania przeciwko opozycji wywierały na jego psychikę ogromny wpływ. Był on, podobnie jak jego brat Leon, zwolennikiem idei i marzeń Wojciecha Korfantego (Leon Nawrocki był jego sekretarzem w latach 1908 – 1914), co miało niestety ogromny wpływ na dalszy przebieg jego kariery i służby wojskowej.
Był wielkim patriotą, któremu nie były obojętne losy Ojczyzny. Miał żonę Praksedę i dwoje dzieci.

1471 (1)

Medal Pamiątkowy, nadawany Obrońcom Morza Pińskiego.

Rodzina Jana Nawrockiego

Rodzina Nawrockich w domu rodzinnym w Krotoszynie (1908).

Stanisław Nawrocki za matką Michaliną (pierwszy z lewej stojący)

(fotografia po częsciowej rekonstrukcji cyfrowej 2014)

***

Opracował mjr Krzysztof Feliks Nawrocki

***

Bibliografia:

Dzieje rodzin z południowej Wielkopolski:  Nawrocki – Danielak – Domagalski, K. F. Nawrocki, wyd. I rodz. Warszawa 2014;

Materiały archiwalne (w tym fotografie)  rodziny Stanisława Nawrockiego s. Jana, w posiadaniu Zbigniewa Nawrockiego z Torunia oraz Marii Nawrockiej z Olsztyna;

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s