Marian Kwiatkowski

mkwiatkowski2Marian Kwiatkowski – urodził się 9 lutego 1913 roku w Rauxel, niedaleko Dortmundu (Niemcy). Do Polski przyjechał z rodzicami w 1919 roku i zamieszkał początkowo w Mątwach koło Inowrocławia, a następnie w Bydgoszczy. Tam też skończył Szkołę Parafialną św. Jana, a potem Państwowe Gimnazjum Humanistyczne (PGH). Po celująco zdanej maturze – w 1932 roku, ks. Marian Kwiatkowski wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego (ASD). Młode lata seminaryjne spędził w Poznaniu i Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 czerwca 1938 r. w Katedrze Poznańskiej z rąk bp. Walentego Dymka. Po święceniach kapłańskich ks. Marian Kwiatkowski został skierowany do pracy mkwiatkowskiduszpasterskiej jako wikariusz w Grabowie nad Prosną w roku 1938, a następnie, od 1 lipca 1939 r. do parafii na poznańskiej Starołęce. Okres okupacji hitlerowskiej ks. Kwiatkowski spędził na Lubelszczyźnie pracując jako ogrodnik i duszpasterz. Po zakończeniu działań wojennych, objął na krótki czas jako administrator parafię pw. MB Częstochowskiej w Poznaniu-Naramowicach, potem także we wsi Chojnica.

W latach 1945-1947 był administratorem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu. Z kolei w okresie lat 1947-1950 dobrze pełnił funkcję prokuratora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Był wielkim inicjatorem jego odbudowy, wykorzystując swoje wyjątkowe zdolności praktyczne.
Z dniem 1 października 1947 r. specjalnym dekretem abpa Walentego Dymka został proboszczem w parafii św. Tekli w Dobrzycy. Równolegle objął stanowisko zastępcy rektora do spraw gospodarczych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL). Krótkie zarządzanie sprawami gospodarczymi przerwało mu aresztowanie przez funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Po zwolnieniu z aresztu, z dniem 15 września 1952 roku przyjął stanowisko proboszcza w parafii Św. Jana Chrzciciela w Zdunach- w powiecie krotoszyńskim. Był wieloletnim i bardzo lubianym proboszczem.
W 1959 roku osobiście prowadził uroczystości pogrzebowe zdunowskiego harcerza, wychowawcy żołnierzy niezłomnych, patrioty i krotoszyńskiego pocztowca Ludwika Danielaka – poległego bohatersko w Modlnej w 1939 roku. Ksiądz Marian Kwiatkowski był wielkim orędownikiem jego pochówku w Zdunach. Od 1952 roku u ks. proboszcza Mariana Kwiatkowskiego pracował jako organista, Jan Itkowiak – wieloletni szef zdunowskiego chóru Harmonia.
W listopadzie 1983 roku ks. Kwiatkowski przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał we wsi Borówiec, w parafii Kórnik. Ks. proboszcz Marian Kwiatkowski był wielkopolskim patriotą – prześladowanym i więzionym przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. W lipcu 1985 roku poważnie zachorował i został przewieziony najpierw do szpitala w Śremie, a potem do szpitala w Poznaniu. Powrócił do domu w Borówcu, ale nawrót choroby spowodował kolejną hospitalizację. Zmarł w szpitalu w Śremie, 14 września 1985 roku, pozostając na zawsze w pamięci Zdunowian.

Opracował mjr Krzysztof Feliks Nawrocki (marzec 2015)

 

Fot. Łukasz Cichy (mogiła ks. Kwiatkowskiego)

Fot. Krzysztof Nawrocki (kadr ks. M. Kwiatkowskiego)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s