Jan Nawrocki

Jan Nawrocki xxx

 

Jan Kanty Nawrocki – urodził się w 1860 roku w Konarzewie, jako syn Franciszka Nawrockiego i Jadwigi z Bielawnych. Pochodził z rodziny szlacheckiej o silnych tradycjach patriotycznych. Żoną jego była Michalina z Poplewskich. Miał siedmioro dzieci: Leona (1887-1914), Władysława (1891-1940), Edwarda (1893-1951), Stanisława (1895-1932), Stefana (1897), Antoniego (1904-1986) i Zofię (1899). Jego dziadkiem był kupiec i szlachcic Kazimierz Nawrocki herbu własnego Nawry, a babcią Teresa Sadowska herbu Lubicz, pochodząca z zamożnej rodziny szlacheckiej z okolic Łęczycy (Góra św. Małgorzaty). Jan Kanty był prawą ręką i ostoją ojca Franciszka Nawrockiego – powstańca narodowego 1863 (Jakuba Nawrota).

Rodzina Jana Nawrockiego

Rodzina Jana Kantego Nawrockiego – 1908 rok – Krotoszyn

*

Po odbyciu służby wojskowej w 37 regimencie fizylierów im. Steinmetza w Krotoszynie oraz szwadronie ułanów w Zdunach, około 1881 roku rozpoczął naukę w zawodzie krawca w Krotoszynie. W Cechu Rzemiosł w Krotoszynie był znanym i solidnym rzemieślnikiem. W 1886 roku Jan Kanty bierze ślub z Michaliną Poplewską, mającą pochodzenie szlacheckie. Jego rodzina była bardzo patriotyczna, a on sam nazywany był dostojnie „namiestnikiem patriotyzmu”. Jan Kanty szył nie tylko marynarki, garnitury ale także mundury wojskowe. W jego domu, na głównej ścianie, wisiał obraz Naczelnika Tadeusza Kościuszki. Jego dwaj synowie: Władysław i Stanisław byli żołnierzami zawodowymi – oficerami, Edward był podoficerem i handlowcem, a najstarszy Leon sekretarzem znanego polityka Śląskiego Wojciecha Korfantego. Najmłodszy z synów, Antoni był znanym krotoszyńskim regionalistą, który opisywał dzieje okolic Konarzewa, Baszkowa, Krotoszyna i Zdun oraz obyczaje i tradycje ludowe.

 

Foto poniżej z lewej: Jan Kanty z synem Władysławem w Tajnej Radzie Ludowej w Krotoszynie.

Foto z prawej Jan Kanty na ślubie syna kpt. Władysława Nawrockiego, latem 1931 roku (trzyma na kolanach Barbarę Biskupską).

Powstancy Wielkopolscy KrotoszynŚlubne-W-Nawrockiego-600x

*

W 1918 i 1919 roku Jan Kanty bierze udział w Powstaniu Wielkopolskim – wraz z synami i bratem Michałem zostaje członkiem Straży Ludowej, a z synem Władysławem wszedł w skład Tajnej Rady Ludowej na powiat krotoszyński.
W latach 20. aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Krotoszyna i odbudowie państwa polskiego, a jego trzej synowie biorą udział w wojnie polsko – rosyjskiej w 1920 roku. Zmarł w Krotoszynie, w 1938 roku.

 

Opracował mjr Krzysztof Feliks Nawrocki

 

Jan Nawrocki mogiła

Mogiła Jana Kantego Nawrockiego i jego żony Michaliny z Poplewskich – Cmentarz w Krotoszynie

Opracowano na podstawie:

– wspomnień rodzinnych mjr. Krzysztofa Feliksa Nawrockiego

– Echa z Grodu Krota, Antoni Nawrocki, 1968, Krotoszyn

– Dzieje Rodzin z południowej Wielkopolski, Krzysztof Nawrocki, Warszawa 2014;

-Kwerendy genealogiczne AA w Poznaniu nr KG01/2015 i nr KG02/2015,             J. Lewandowska, Poznań 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s