Stefan Nawrocki

Stefan Nawrocki s. Michała

Stefan Nawrocki  – syn Michała i Katarzyny z Mocydlarzów. Urodził się w Krotoszynie,  w 1906 roku.
Był harcmistrzem i kupcem. Rodzina po mieczu miała korzenie szlacheckie (herbu Lubicz), a niemal wszyscy jego przodkowie walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny. Rodzina jego była bardzo patriotyczna.

Jego ojciec Michał Nawrocki był znanym krotoszyńskim szewcem i powstańcem wielkopolskim. Ojciec Stefana był także członkiem Straży Ludowej, razem ze swoim bratem Janem Kantym Nawrockim (krawcem).

W 1934 roku Stefan Nawrocki poślubił Marię z Drygasów. Zaślubiny odbyły się w Kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Mieli 9 dzieci.

Dzieci jego to: Barbara (siostra Genezja), Krzysztof (ks. kanonik i em. proboszcz w Kępnie), Stefania (siostra Bonifilia), Jerzy (ks. em. proboszcz w Trlągu), Ludmiła, Bogumiła (siostra Domicjana), Waldemar, Hieronim i Maria.

dscf3007

W 1918 roku młody Stefan wstępuje w szeregi harcerstwa. Od 1 stycznia 1919 roku wraz z grupą kilkunastu harcerzy rozpoczyna powiadamianie na rowerach mieszkańców Krotoszyna i chłopów z pobliskich wsi o rozpoczęciu Powstania Wielkopolskiego. W powiadamianiu tym uczestniczyli także jego bracia: Stanisław (jr) oraz najmłodszy Feliks. Brat jego Stanisław, był członkiem Straży Ludowej w Krotoszynie, podobnie jak jego bracia stryjeczni: Władysław Nawrocki, Stanisław Nawrocki (synowie Jana) oraz nieco później także ich brat Edward Nawrocki. Cała rodzina Nawrockich była bardzo mocno zaangażowana w działania związane z odzyskaniem niepodległości Polski.

Stanisław Nawrocki s. Michała

Fot. Stefan Nawrocki – 1934 rok

 

 

 

 

Po ukończeniu Gimnazjum w Krotoszynie w 1924 roku, nadal pasjonuje się harcerstwem. Był jednym z założycieli harcerstwa w Krotoszynie. Był też wieloletnim zastępowym w III drużynie harcerskiej z Krotoszyna. W 1932 roku uzyskał rangę harcmistrza. W latach 1925 – 1930 już jako zastępowy, współpracował z pro obronną drużyną harcerską Ludwika Danielaka ze Zdun w zakresie organizacji obozów oraz szkoleń z topografii terenu i rozpoznania.

dscf3032

Fot. Stefan Nawrocki (pierwszy stojący z prawej) na balu Towarzystwa Przemysłowców w Pleszewie

W latach 30. Stefan był członkiem stowarzyszenia Młodzi Polacy (podobnie jak jego młodszy brat Feliks Nawrocki). Od około 1928 roku, idąc w ślady kuzyna Edwarda, Stefan zaczął interesować się kupiectwem. Ukończył szkołę kupiecką w Poznaniu. Początkowo pracował w Krotoszynie, współpracując także z kupcami w Zdunach. Jednak już w końcu 1935 roku przeprowadził się wraz z rodziną do pobliskiego Pleszewa, gdzie założył własny sklep odzieżowy. Został wtedy członkiem Towarzystwa Przemysłowców w Pleszewie (fotografia powyżej).

1 września 1939 roku rodzina Stefana, kierując się troską o swoją liczną rodzinę, ucieka na wschód Polski. Stefan Nawrocki ubrany był w mundur harcerski. Uciekali do Komorza przez Piątek. Niestety w trakcie ewakuacji rodziny, Stefan został aresztowany przez Niemców. Znająca doskonale język niemiecki jego żona Maria, dosłownie wybłagała przed niemieckim oficerem uwolnienie męża Stefana i jedynego opiekuna – wtedy siedmiorga dzieci.

dscf3015

Fot.  jedna z  wielu pleszewskich „Jasełek” organizowana przez Stefana i Marię Nawrockich

Po kilku tygodniach rodzina Stefana i Marii powróciła do Pleszewa, gdzie zastali dziadka Michała Nawrockiego i babcię Katarzynę z rodziną. W okresie okupacji oraz w czasach stalinowskich częstym gościem w pleszewskim domu Stefana Nawrockiego był ksiądz Henryk Brodala, przyjaciel Stefana z harcerstwa, który znany był z odprawiania mszy dla polskich żołnierzy w Pleszewie, a potem partyzantów i żołnierzy wyklętych po wojnie.

W czasie okupacji oraz bezpośrednio po wojnie i w czasie stalinizmu, Stefan Nawrocki wraz z żoną Marią zasłynęli z organizacji Jasełek oraz uroczystości patriotycznych w tej części Wielkopolski (patrz fotografia powyżej). podtrzymywali w ten sposób na duchu wielu Polaków.

dscf3010

Fot. Rodzina Stefana Nawrockiego na przełomie lat 50. i 60.

(Stefan Nawrocki siedzący – drugi z prawej, obok po lewej żona Maria)

W trudnym okresie stalinizmu rodzina Stefana umacniała rodzinne chrześcijańskie wartości i tradycje narodowe. W efekcie, dwóch synów (Krzysztof i Jerzy) zostało księżmi, a trzy córki przywdziały habity zakonne (Barbara, Stefania i Bogumiła).

dscf3009

Fot. siostra Domicjana, s. Bonifilia, ks. Krzysztof, ks. Jerzy oraz  s. Genezja

 W latach 50. i 60 XX wieku Stefan Nawrocki bardzo aktywnie działa w pleszewskim handlu. Zostaje członkiem PSS „Społem”. Organizował wiele festynów dla dzieci i młodzieży oraz ludności Pleszewa i okolic. Wiele z tych imprez miało charakter kulturalny oraz patriotyczny, przez co niejednokrotnie przysparzało to kłopotów rodzinie Stefana. Te imprezy o charakterze patriotycznym i religijnym Stefan Nawrocki organizował aż do początków lat 70. ubiegłego wieku.

12486054_10204125681542164_3565509179424700827_o rodzina Nawrocki 1966

Fot. Zjazd Rodzinny w Pleszewie z okazji 1000 – lecia chrztu Polski – 1966 rok.

Rodzina Michała Nawrockiego stawiła się niemal w komplecie.

 Stefan z rodziną był notorycznie prześladowany przez komunistów, co przejawiało się wieloma aspektami, takimi jak: próba niedopuszczenia synów do matury, śledzenie, czy nękające rozmowy prowadzone przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

swiecenia-kaplanskie-ks-krzysztofa-przez-prymasa-wyszynskiego

Fot. Święcenia kapłańskie ks. Jerzego Nawrockiego przez Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

11 czerwca 1960 roku cała rodzina bierze udział w święceniach kapłańskich Krzysztofa Nawrockiego, które odbyły się w Katedrze Prymasowskiej w Gnieźnie. Święcenia kapłańskiego udzielił, podobnie jak kilka lat później ks Jerzemu Nawrockiemu, ks Kardynał Prymas Stefan Wyszyński (foto powyżej).

 W 1971 roku Stefan Nawrocki przeszedł na emeryturę i od tej pory częściej towarzyszył synowi ks. proboszczowi Krzysztofowi Nawrockiemu. Nie zaprzestał jednak działalności kulturalnej i patriotycznej. Ks. proboszcz Krzysztof Nawrocki (późniejszy prałat i kanonik w parafii w Kępnie) otoczył ojca i matkę opieką. W związku z tym Stefan z ukochaną żoną Marią przeniósł się na probostwo w Twardowie k. Kotlina (ówczesne woj. kaliskie).

W 1978 roku Stefana i jego rodzinę uradował wybór na Papieża Polaka, kard. Karola Wojtyły. Jedna z jego córek pracowała potem przez wiele lat w Domu Pielgrzyma w Rzymie. 13 maja 1981 roku po zamachu na Papieża Polaka Stefan znacznie podupadł na zdrowiu.

Zmarł w 1985 roku w Twardowie i pochowany został na Cmentarzu Parafialnym w Pleszewie. W rodzinnej mogile obok ojca Stefana spoczął – zmarły 1 stycznia 2017 roku, ks. proboszcz Jerzy Nawrocki.

Opracował: mjr Krzysztof Feliks Nawrocki

Bibliografia:

  • wspomnienia ks. kanonika Krzysztofa Nawrockiego, Kępno 2011;
  • relacja Hieronima Nawrockiego, Swolszewice Małe 2016;
  • „Dzieje rodzin z południowej Wielkopolski: Nawrocki – Domagalski – Danielak”, K. F. Nawrocki, wyd. pierwsze Warszawa 2014, wyd. drugie 2016;
  • „50 lat posługi Bogu i bliźniemu”, Tygodnik Kępiński z 16 czerwca 2010 roku;
  • fotografie z archiwum Hieronima Nawrockiego oraz archiwum Krzysztofa Feliksa Nawrockiego.

***

Fotografia poniżej:  Hieronim Nawrocki s. Stefana w rozmowie z papieżem Janem Pawłem II – Rzym 1997

dscf3110

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s