Legenda o św. Jadwidze Śląskiej w Baszkowie

.Przed wielu laty przyszła święta Jadwiga , księżna śląska wyruszyła z pielgrzymką na odpust do miejscowości Pępowo. Przechodziła przez miejscowość Baszków, który nazywano dawniej Włodyką. Dziedzicem tej miejscowości był wtedy człowiek nadzwyczajnie bogaty, lecz niestety samolubny , pyszny i niemiły ludziom. Nie potrafił dzielić się swym majątkiem z biednymi, potrzebującymi. Jego kasztel znajdował się na drodze wiodącej do Kobylina , tuż za wsią. Św. Jadwiga natrafiła tam na nie lada przeszkodę, nie potrafiła przeprawić się przez rzękę Orli , która po  intensywnych ulewach wylała i podtopiła okoliczne pola i łąki pomiędzy Baszkowem , a Kobylinem. Udała się więc z prośbą o pomoc do wymienionego wcześniej dziedzica. On widząc starą, wyglądającą ubogo kobietę odmówił pomocy. Po chwili jednak intuicja podpowiedziała mu żeby zmienił zdanie , dlatego postanowił wysłać za nią sługi z powozem. Dotarli oni jednak za późno. Zobaczyli tylko starszą kobietę stąpającą po wodzie , w stronę drugiego brzegu. Przerażeni wrócili do siedziby swego pana, żeby poinformować go o tym tajemniczym zjawisku. Na miejscu okazało się , że zamek wraz z dziedzicem Włodyki zapadł się pod ziemię. Pozostało tylko niewielkie , tajemnicze wzniesienie , z którego wnętrza można było usłyszeć skowyt i cierpienie złego dziedzica. Do dzisiaj w Baszkowie można zobaczyć to wzniesienie.

Jest coś z historyczności w tej legendzie. Włodyka istniała rzeczywiście. Jeśli legenda byłaby prawdziwa św. Jadwiga byłaby tu przed 1243 r., a to świadczyłoby o tym, że Włodyka pochodzi co najmniej z XIII w. Nie możemy tego potwierdzić, gdyż pierwsze dokumenty pojawiają się dopiero w XV w. Nie możemy jednak też stwierdzić kim był owym dziedzicem, a w XV w. byli już nimi Baszkowscy.

Fot. Św. Jadwiga Śląska, Jan Matejko (Wikipedia)

Bibliografia :

Sławomir Pałasz, ,, Zduny – Szkice z historii miasta i okolic”, Kwidzyn 2014

-Legendy i podania Krotoszyna oraz jego okolic http://www.muzeum.krotoszyn.pl/strona-240-legendy_i_podania_krotoszyna_oraz_jego.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s